niedziela, 4 marca 2012

Niedzielny Rosołek - musi być

Ostatnio pisaliście o tym, aby zamieścić przepis na rosół, otóż spełniamy Wasze zachcianki, będzie rosołek. Rosół jest u nas niedzielnym daniem, w każdą niedziele musi być na naszym stole, to już taka swoista tradycja, oczywiście bardzo pyszna tradycja. Każdy ma swój sposób na gotowanie rosołu, my wam dziś zaprezentujemy  swoja wersje, dziś będzie rosół z drobiem i cielęciną.

Niedzielny Rosół Pyszny

U nas w domu rosół gotuje Wojtas, jakoś już tak się przyjęło, bo mi bardzo smakuje właśnie ten rosół, przez męża ugotowany, dodaje dużo marchewki, korzeń pietruszki, seler, podpieczoną na ogniu cebulę i mięso, potem długo gotuje na wolnym ogniu, dzięki czemu wywar nabiera niesamowitego smaku, spróbujcie, a z pewnością Wam zasmakuje.


Niedzielny Rosół z Drobiu i Cielęciny


Składniki:
  • 300 g        mięsa cielęcego
  • 2 szt.        ćwiartki z kurczaka
  • 7 szt.         marchewki średniej wielkości
  • 1 szt.         korzeń pietruszki
  • 1 szt.         mały seler
  • 1 szt.         cebula 
  • 2 szt.         bulionetki - wołowa i drobiowa
  • 2 szt.         kostki rosołowe warzywne
  • 1 szt.         natka pietruszki
  • sól i pieprz do smaku


Przygotowanie:

Mięso opłukać i włożyć do dużego garnka. Marchew, seler i pietruszkę oczyścić, marchewkę i pietruszkę w całości włożyć do mięsa, seler przekroić na pół, dodać do mięsa.




Cebulę oczyścić położyć na mały palnik i opiekać na małym ogniu ze wszystkich stron, aż będzie czarna ( daje bardziej intensywny smak! ), włożyć do mięsa i warzyw, zalać wszystko zimną wodą, dodać przyprawy i bulionetki - zagotować. 


Przygotowanie Rosołku


Zmniejszyć gaz i na malutkim ogniu pod przykryciem gotować 1,5 - 2 godziny, czym dłużej tym lepiej. Jeśli lubicie mięso drobiowe jędrne, to należy go wyjąć po 40 min. gotowania, a potem pod koniec całkowitego czasu, włożyć z powrotem do rosołu, by się zagrzało. Pod koniec gotowania włożyć natkę pietruszki w całości, pogotować 5 min. Wyjąć natkę i cebulę - wyrzucić, seler i pietruszkę - można wykorzystać do sałatki, marchew pokroić na plasterki przed samym podaniem. Rosół przecedzić przez drobne sitko. Podawać z ulubionym makaronem z marchewką i natką świeżej pietruszki, według upodobań.  


Smacznego!!!



4 komentarze:

  1. wygląda super! :)
    tylko po co aż tyle tych wszystkich 'sztuczności' i bulionetki i kostki rosołowe, według mnie nie potrzebnie! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mniam! Domowy rosół to jest to, co musi się znaleźć na moim stole w niedzielę :) Twój rosołem wygląda tak smakowicie, że aż ślinka leci ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. No tak, trocha tych przypraw jest, a to tylko dla tego, by polepszyć smak rosołku, mięso sklepowe ma dużo do życzenia, zwłaszcza drób, natomiast jeśli gotujemy rosół z "domowej " kury, oczywiście rezygnujemy z tych " sztucznych " przypraw, a rosół jest na prawdę wyśmienity :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Widzę, że gotuję rosół jak Twój mąż, szczególnie lubię przypaloną cebulę ale bulionetek nie dodaję bo uważam, że są całkowicie zbędne :P
    No i uwielbiam rosół na indyku ♥ Polecam :) szczególnie, że gotowane mięso z indora jest rewelacyjne.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za każdy komentarz - są dla nas bardzo cenne!
Niezmiernie nam miło je czytać, dziękujemy że jesteście i czytacie ;-)
Pozdrowionka!